Cengiz Ünder

Renan Lodi Olimpik Marsilya’da

Igor Tudor’dan dolan boşluğu İspanyol çalıştırıcı Marcelino ile dolduran Olimpik Marsilya transferlere devam etti ve Renan Lodi de resmen Olimpik Marsilya oyuncusu oldu. Sol bek Renan Lodi, tıpkı Geoffrey Kondogbia gibi Atletico Madrid’den transfer edildi Olimpik Marsilya’ya. İki önemli transferin de La Liga’dan olması takımda Marcelino etkisinin net bir göstergesi bir bakıma.

Renan Lodi

Marcelino’dan 4 4 2 Bekleniyor

2021 – 2022 futbol sezonunda Şilili teknik adam Jorge Sampaoli ile çalışan Fransız kulübü Olimpik Marsilya o sezonu 4 3 3 oynayarak geçirmişti. Bu formasyon kanat forvetler Cengiz Ünder ve takım kaptanı D. Payet ciddi şekilde öne çıkmıştır. Hatta o kadar ki o sezonun sonunda milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in bonservisini de Roma takımından almıştı Olimpik Marsilya

2022 – 2023 sezonu başında ise hoca değiştirdi Fransız takımı ve Hırvat çalıştırıcı Igor Tudor getirildi takımın başına. Türk futbolseverlerin Karabük ve Galatasaray takımlarından hatırlayacağı üzere üçlü savunma oynatan İtalyan ekolünden gelen bir isim Igor Tudor. Olimpik Marsilya takımı da Igor Tudor takımın başına gelir gelmez üçlü savunma düzenine döndü ve 3 4 2 1 oynamaya başladı. Bu da, henüz bir sezon önce takımın en öne çıkan isimleri olan Cengiz Ünder ve D. Payet’in formalarının tehlikeye girmesi demekti çünkü Hırvat çalıştırıcının sisteminde kanat forvetlere yer yoktu.

2022 – 2023 futbol sezonunun ilk devresi boyunca genelde yedek kalan milli oyuncu ligin ikinci bölümünde Igor Tudor’un sistemine uyum sağladı ve ilk 11’e geri döndü. Ayrıca istatistiklerini de ilk yarıya göre düzeltti Cengiz Ünder ve yeniden etkili bir hücum silahı oldu. Ne var ki Igor Tudor’un sisteminde öne çıkan asıl isimler hücumcu bekler oldu. Özellikle de sol kenarda oynaya, Arsenal’den 1 senelik kiralanan Portekizli oyuncu Nuno Tavares attığı goller ve sezon boyunca gösterdiği hücum performansı ile öne çıkan isimlerin başında geliyor. Hatta ismi bu transfer döneminde Galatasaray ile de anıldı bol bol.

Bu sezon yine hoca değişikliğine giden Olimpik Marsilya takımının yeni sezonda 4 4 2 oynaması bekleniyor. İspanyol çalıştırıcı Marcelino’nun kariyeri boyunca en çok oynattığı sistem 4 4 2. Zaten yapılan transferlerle de bunun sinyallerini veriyor İspanyol teknik adam.

Renan Lodi Hücumcu Bir Sol Bek

Olimpik Marsilya takımının yeni transferi Brezilyalı sol bek Renan Lodi, teknik hücumcu bir sol bek ancak net olarak bir bek. Oysaki bir önceki sezon Arsenal’den kiralanan Nuno Tavares zaman zaman savunması ile eleştiri alan ama bunu hücum performansı ile kapatan bir isimdi. Nuno Tavares yerine Renan Lodi tercihi de aslında yine üçlü savunmadan vazgeçilip net bek oyuncuları ile oynanacağının bir göstergesi olarak yorumlandı. Olimpik Marsilya’da transferin devam etmesi bekleniyor.