Cengiz Ünder

Tudor’un Marsilya’sı

Sezon başında teknik direktör değişikliğine gidip Türk futbolseverlerin de yakından tanıdığı Hırvat teknik adam Igor Tudor’u takımın başına getiren Marsilya’da bir süredir sular durulmuyordu. Pek çok dedikodunun yaşandığı Fransız ekibinde ilk maç sabırsızlıkla bekleniyor ve herkes Tudor’un Marsilya’sı için sabırsızlanıyordu. Zira hem üçlü savunma anlayışı, hem yoğun pres istemi, hem de yıpratıcı antrenmanları sebebiyle Igor Tudor Fransa’da taraflı tarafsız herkeste büyük bir beklenti ve merak uyandırmıştı. Bir de bu gelişmeler üzerine Tudor’un takımla yaşadığı sorunlar eklenince Marsilya takımı Fransa spor basınının bir numaralı gündem maddesine dönüşmüştü. Ve nihayet beklenen gün geldi, Marsilya takımı 2022 23 futbol sezonunun ilk maçında kendi evinde Reims karşısına çıktı.

Merak Edilenlerin Cevapları Görüldü

Maç öncesinde en merak edilen konulardan birisi teknik direktör Igor Tudor ile tartışan Dimitri Payet’in ilk 11’de sahada çıkıp çıkmayacağıydı. Dimitri Payet, geride kalan 2021 22 futbol sezonunda Marsiya takımının hem en büyük hücum gücü, hem saha içi lideri hem de kaptanıydı: 2021 22 sezonunda 31 maça çıkan oyuncu 12 gol atıp 10 asist yaparak hem gol hem de asist sayısında çift haneli rakamlara ulaşmayı başarmıştı. Bu sezon başında hem antrenman programı hem de oyun planı konusunda teknik direktör Igor Tudor ile tartışan oyuncu maça yedek başladı ve oyuna da 77. dakikada dahil olarak sadece 13 dakika süre bulmuş oldu.

Igor Tudor’un Marsilya’sı için ikinci merak edilen konu ise takımın nasıl bir dizilimle sahada yer alacağıydı. Geride kalan yıllarda sıklıkla 4 3 3 dizilimi ile sahaya çıkan Marsilya’da Igor Tudor göreve gelir gelmez üçlü oynayacağını takımla paylaşmış ve bu konuda oyuncularının yorumlarına ise kulaklarını tıkamıştı. Igor Tudor’un Marsilya’sı Reims karşısına tahmin edildiği gibi üçlü bir savunma ile çıktı. Mbemba, Balerdi ve Gigot üçlüsü ile stoper hattını kuran Tudor, önlerine 4’lü bir set koyup Cengiz Ünder ve Gerson’u da bu dörtlünün önünde, forvetin arkasında kullandı. Forvet hattında ise Milik’i tek santrafor olarak konumlandırdı Igor Tudor.

Tudor'un Marsilya'sı

Tudor’un Marsilya’sı Beğeni Topladı

İlk dakikadan itibaren rakibini adeta boğan Marsilya 13. dakikada öne geçti. Golden sonra da etkili oyununa devam eden Tudor’un öğrencileri ilk yarının sonlarına doğru bir gol daha buldu ve farkı ikiye çıkardı. İkinci yarı da ilk yarının kopyasıydı adeta. Marsilya maç boyunca oyuna hükmetti ve Igor Tudor da 60. dakikada yaptığı iki değişiklikle takımını son dakikaya kadar diri tutmayı başardı.

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder sahada 60 dakika kalırken beklenen etkiyi gösteremedi ama Cengiz Ünder’in savunma performansı oldukça iyiydi. Geçen yılın Marsilya adına yıldızı olan Payet ise oyuna ancak 77. dakikada dahil olabildi. Payet’in oldukça isteksiz olması ise maçın Marsilya adına tek soru işareti yaratan konusu oldu.