Cengiz Ünder

Yasaklı Marsilya’dan Bir Transfer Daha

Milli oyuncumuz Cengiz Ünder’in de formasını giydiği Fransız temsilcisi Marsilya, Watford ile ön anlaşma imzalamasına rağmen transfer ettiği Pape Gueye nedeniyle önümüzdeki yaz döneminden itibaren geçerli olacak 2 dönemlik transfer yasağı almıştı. Davayı CAS’a taşıyan ve CAS’tan gelecek net karara göre politikasını şekillendirecek olan Marsilya, bununla birlikte devre arası transferlerine devam ediyor. Bir dönem Türkiye’de de forma giyen Cedric Bakambu’yu bedelsiz olarak kadrosuna katarak iyi bir iş çıkaran Marsilya, Arsenal forması giyen Sead Kolasinac’ı bedelsiz olarak transfer ettiğini duyurdu.

Arsenal’den Marsilya’ya Bir Oyuncu Daha

Transfer piyasasındaki aşırı yükselen bonservis bedelleri nedeniyle getirilen Finansal Fair Play kuralları neticesinde transfer limitleri belirlenen takımlar, bu bedelleri atlatabilmek adına farklı yollara gidiyorlar.

Bu sezon başında Roma’dan Marsilya’ya şartlı zorunlu satın alma opsiyonlu olarak giden Cengiz Ünder’in transferindeki bahsi geçen şartlı zorunlu ibaresi de tam olarak bu kuralların üstesinden gelebilmek için oluşturulan, karşılanması kesin olan şartlar neticesinde ödenen prim olarak gösterilen bonservis bedelleri oluyor.

Limiti bir sene daha ertelemek için yapılan bu yolla Cengiz Ünder dışında Arsenal’den Matteo Guendouzi’yi kadrosuna katan Marsilya, devre arası transfer döneminde Londra temsilcisinin bir oyuncusunu daha transfer etti.

Uzun zamandan bu yana Arsenal forması giyen ancak bu sezonla birlikte daha da gözden düşen Bosna Hersekli Sead Kolasinac, artık Marsilya’da forma giyecek.

Marsilya’dan 2 Kaliteli Transfer

Geçtiğimiz sezonun başında kadrosuna kattığı Pape Gueye ile alakalı olarak İngiltere temsilcisi Watford ile mahkemelik olan Marsilya, Watford’ın haklı bulunması üzerine bu sezonun sonundan itibaren geçerli olacak 2 dönemlik transfer yasağı cezası aldı.

Fransız temsilcisi bu konuyu bir üst mahkemeye taşıyarak temyize götürdü ancak transfer yasağının kaldırılıp kaldırılmayacağı kesin değil.

Ara transfer dönemini etkilemeyen transfer yasağı, bu nedenle Marsilya’yı her türlü alternatifi düşünüp elini çabuk tutmaya iterken, Cengiz Ünder’in takımının devre arasında yaptığı iki transfer de oldukça kaliteli.

Bu sezon gol yollarında Cengiz Ünder’in yarattığı etki ve attığı gollerle birçok maçta sıkıntı yaşamasına rağmen galip gelmeyi başaran Marsilya, Milik ve Dieng’in istikrarsız performansları sonrasında Bakambu’yu kadrosuna katarak net bir golcü transferi yapmış oldu. Bakambu’yu bedelsiz olarak transfer eden Marsilya, bir diğer bedelsiz transferi de Sead Kolasinac ile yaptı.

Kadrosunda bulundurduğu tek sol bek orijinli oyuncu olan Amavi’nin performansının yetersizliği nedeniyle uzun zamandan beri yeni bir bek arayışında olan Fransız temsilcisi, Kolasinac’ı kadrosuna katarak kaliteli bir beke sahip oldu.

Sampaoli’nin sezon başında 3’lü savunma ile başlamasına rağmen sonraki maçlarda taktiksel değişiklik yapmak zorunda kalmasının temel sebeplerinden birisi olan sol bek eksikliğini kadroya katılabilecek en iyi beklerden birisiyle kapatan ve bunu bedelsiz olarak yapmayı başaran Marsilya, devre arasında nokta transfer yapabilen nadir takımlardan.