Cengiz Ünder

Cengiz Ünder Cephesinde Yeni Gelişmeler

Olimpik Marsilya forması giyen milli oyuncumuz Cengiz Ünder ile ilgili değişik gelişmeler yaşamıyor bu sıralarda. Bilindiği üzere sezon başından beri Cengiz Ünder’in Olimpik Marsilya kulübünden ayrılmak istediğine dair haberler yapılıyor hatta Beşiktaş ve Galatasaray’ın da oyuncuya ciddi ilgisi olduğu Türk spor basınında sık sık gündeme getiriliyordu. Fakat Fransa’dan gelen son haberler şimdiye kadar duyduklarımızdan biraz daha farklı.

Cengiz Ünder

Igor Tudor Cengiz Ünder Kalsın İstiyor

Sezon başında Fransız takımının başına geçen Igor Tudor, gelir gelmez takımı üçlü avunmaya döndürmüş ve 3 4 2 1 formasyonunu benimsemişti. BU sistemde elbette ki kanat forvetlere yer yoktu ve Cengiz Ünder de net bir kanat forvetti. Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda da kanat forvet olarak kendi bireysel kariyerinin en verimli dönemlerinden birini yaşamıştı milli oyuncu. 4 3 3 formasyonunda sağ kanat forveti olarak oynayan Cengiz Ünder özellikle de içeri kat ederek yaptığı vuruşlarla önemli goller kaydetmişti sezon boyunca.

Igor Tudor’un takımın başına gelmesi ile birlikte Cengiz Ünder de kanat forvet pozisyonundan alınarak forvet arkası 10 numara pozisyonunda kullanılmaya başlandı. Arkasında çizgiyi hissedemeyince, topu rakip kaleye yüzü dönük alamayınca tüm füzeni ve alışkanlıkları bozulan oyuncu ciddi bir uyum sorunu yaşadı bu yeni sistem karşısında. Bir de bunun üzerine Igor Tudor’un Cengiz Ünder’den talep ettiği bazı savunma görevleri de cevapsız kalınca milli oyuncu kısa süre sonra ilk 11’deki yerinin kaybetti ve yedeğe düştü.

Cengiz Ünder yedek kalmaya başlamasının ardından ise sürekli olarak transfer haberlerinin öznesi oldu. Özellikle İtalyan kulüplerinin oyuncuya ciddi bir ilgisinin olduğu ve hatta Atalanta takımının da oyuncu için resmi teklif yaptığı fakat Olimpik Marsilya takımının teklifi düşük bulduğu ve 20 milyon avro altına oyuncuyu bırakmayacağı yazılıp çizildi. Yine Galatasaray’ın da oyuncuyu kiralamak için bir girişimde bulunduğu ama Fransız kulübünün buna da sıcak bakmadığı haberleri vardı. Bu haberler zaman zaman çıkmaya devam etse de 2022 Dünya Kupası ile birlikte tüm spor kamupyunun ilgisi oraya kaymıştı. Bu süreçte Igor Tudor’un milli oyuncumuzla ilgili olarak şaşırtıcı bir karar verdiği öğrenildi. Hırvat teknik adam yönetime verdiği raporda Cengiz Ünder’in mutlak suretle takımda tutulması gerekitiğini, oyuncunun antrenman performansından çok memnun olduğunu rapora eklediği öğrenildi.

İlk 11’e Dönebilir

Marsilya takımı lige çok iyi başlamış olsa da sonrasında ciddi bir düşüş yaşamış ve Dünya Kupası öncesinde ligin ilk devresinin 4. sırada tamamlamıştı. Avrupa’ya da grup sonuncusu olarak veda eden Marsilya takımının elinde hedef olarak sadece Ligue 1 kaldı. PSG etkisi düşünüldüğünde elbette ki Fransa Ligi şampiyonluğu hiçbir takım için çok de gerçekçi bir hedef değil ama lig ikinciliği de şampiyonluk kadar önemli ve Igor Tuodr takımı için hedef olarak bunu belirlemiş durumda.