Cengiz Ünder
Serie A

Dünyanın İlk Sıfır Karbon Futbolcusu

İtalya Serie A lider takımı Juventus’ta forma giyen Türk futbolcu Merih Demiral bir ilke imza attı. 22 yaşındaki Türk futbolcu çevre duyarlılığı sebebiyle dünyadaki ilk sıfır karbon futbolcu oldu. Dünyanın en büyük sorunu olan iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunu oldu. 2020 yılının ilk aylarından beri mücadele edilen corona virüsünün çıkış sebebi olarak da çevresel faktörler gösterilmişti.

Ekvator’da 32 derece kuzey ve 38 derece güney enlemlerinde iklim değişikliği sorunu için önemli bir yeri olan Thor Heyerdahl Climate Park iklim parkı bulunuyor. Bu iklim parkına Birleşmiş Milletler Desteği ile mangrov ağacı dikilmeye başlandı ve hedef 10 senede 1 milyar mangrov ağacı dikemk oldu. Juventuslu futbolcu Merih Demiral da bu projeye ağaç dikimi desteği verirken bütün hayatı boyunca yarattığı karbon ayak izini sıfırlamak için de destek verdi. Merih Demiral’a bu duyarlılığı için sıfır karbon futbolcu oldu.

‘’Tehlike Farkedilmiyor’’

Çevreye duyarlı olan ve elinden geleni yapan Merih Demiral iklim değişikliğinin yarattığı tehlikenin insanlar tarafında fark edilmediğini ama pandeminin bu tehlikenin fark edilmesine zemin hazırladığını söyledi. Merih Demiral covid 19 önlemleri ile dünyanın kendini yenilediğini ve covid 19 sonrası insanların çevreye daha duyarlı olacağına inandığını ifade etti.

Güncel Yazılar