Cengiz Ünder

Igor Tudor Eleştirilerin Hedefinde – 3

2022 23 futbol sezona harika bir başlangıç yapan Olimpik Marsilya’da sezon öncesi Igor Tudor ismi üzerinden dönen tartışmalar da bu sayede son bulmuştu. Fakat UEFA şampiyonlar Ligi’nin başlaması ile birlikte Olimpik Marsilya da ciddi bir form düşüklüğü yaşadı. Önce Şampiyonlar Ligi’nde mağlubiyetle tanışan Marsilya takımı, orada işleri toparlar gibi olduğunda da bu kez ligde mağlubiyetler almaya başlamış ve bunun sonucunda da tıpkı sezon öncesinde olduğu gibi Hırvat teknik adam Igor Tudor yeniden tartışılmaya başlanmıştı.

Önce Lens Sonra da Tottenham

Olimpik Marsilya takımı ligde alınan ilk mağlubiyetin ardından UEFA Şampiyonlar Ligi’nde Sporting Lizbon’u deplasmanda da yenmeyi başararak grupta iddialı duruma gelmişti. Devamında PSG deplasmanında yenilen ve ligdeki 2. mağlubiyetini alan takıma yine ağır bir eleştiri gelmemişti. Ama gözle görülen bir şey vardı ki sezon başında Igor Tudor ve Olimpik Marsilya takımının fazlaca övülmesine neden olan tempolu futbol sahada yoktu. PSG maçının ardından E. Frankfurt’a da UEFA Şampiyonlar Ligi’nde kaybedilmişti ama yine çok önemli değildi bunlar çünkü Olimpik Marsilya’nın önünde net bir hedef maç vardı. Lig sıralamasında ikincilik için çarpıştığı Lens’i kendi sahasında konuk eden Olimpik Marsilya bu maçı da kaybedince artık sabırlar tükendi ve Igor Tudor, tıpkı sezon başındaki gibi yine eleştirilmeye başlandı.

Igor Tudor’un kariyeri boyunca peşini bırakmayan büyük maç. Hedef maç yönetemiyor etiketi bir kez daha konuşulan ana konu oldu. Ligde 9 hafta mağlubiyet yüzü görmeyen Olimpik Marsilya takımı üst üste üç mağlubiyet aldı. Lens maçından sonra Igor Tudor’a yönelik çok ciddi eleştiriler vardı ama hala Olimpik Marsilya’nın önünde çok önemli bir hedef maç duruyordu. Bu hedef maç öncesinde deplasmana giden Olimpik Marsilya takımı, Fransa Ligi’nin yine düşme hattında olan RC Strasbourg takımı ile de berabere kalarak ligdeki galibiyet hasretini 4 maça çıkardı. Tabii bu puan kayıpları sonrasında da ligde alt sıralara gerileyen takım UEFA Şampiyonlar Ligi potasının dışında kaldı. Tüm yaraları sarabilecek Tottenham maçında alınacak bir galibiyet ile hem Olimpik Marsilya Uefa Şampiyonlar Ligi’nde bir üst tura çıkacak hem de uzun süren galibiyet hasreti dinecekti. Ama Olimpik Marsilya bir hedef maçtan daha boynu büyük ayrıldı. Tottenham karşısında 1 0 öne geçen ve ilk yarıyı böyle kapatan takım, ikinci yarıda yediği 2 golle Uefa Şampiyonlar Ligi’ne dahası grup sonuncusu olduğu için de Avrupa kupalarına bu sene veda etmiş oldu.

Igor Tudor

Igor Tudor Hedef Maç Yönetemiyor

Bu kötü gidişatın ardından ise hedef tahtasında tek bir isim var; Hırvat teknik adam Igor Tudor. Bu sene Olimpik Marsilya ile çıktığı 2 hedef maçı da kaybeden teknik adam ayrıca PSG, Rennes, Lens gibi ligin süt sıra takımlarından hiçbirini de yenmeyi başaramadı. Haliyle de tartışılan tek isim oldu Igor Tudor.