Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Havlu Attı

Igor Tudor yönetiminde sezona fırtına gibi giren ama sonrasında düşüşe geçen Cengiz Ünder’in takımı Olimpik Marsilya UEFA Şampiyonlar Ligi’ne havlu attı. Kritik maçta kendi sahasında üstelik 1 0 öne geçmesine rağmen yine skoru tutamayan Marsilya maçı 2 1 kaybetti ve grup sonuncusu olarak UEFA Şampiyonlar Ligi’ne veda etti. Bu mağlubiyetle birlikte grup sonuncusu olan Olimpik Marsilya, UEFA Avrupa Ligi’ne katılma fırsatını da kaçırmış oldu.

Olimpik Marsilya Tottenham Maçının Özeti

Maç öncesinde Marsilya 6 puanla grup sonuncusu, Tottenham 8 puanla grup lideriydi. Gruptaki diğer iki takım E. Frankfurt ve S. Lizbon ise 7 şer puana sahipti. Yani grup sonuncusu Olimpik Marsilya eğer kendi sahasında Tottenham’ı yenebilseydi gruptan çıkmayı garantileyeceği gibi bir de diğer maçın berabere bitmesi durumunda grubunu lider tamamlayacaktı. Bu anlamda bu grup UEFA Şampiyonlar Ligi’nin 6. haftasının en dikkat çeken grubuydu çünkü pek çok grupta sonuçlar, üst tura yükselenler hatta Avrupa Ligi ile yoluna devam edecekler çoktan belli olduğu halde bu grupta her takımın hem üst tura hem de UEFA Avrupa Ligi’ne kalma şansı devam ediyordu.

Bu şartlar altında çıktı Marsilya, Tottenham’ın karşısına. Cengiz Ünder’in yedekler arasında yer aldığı takımda kalede Pau Lopez, savunma üçlüsünde C. Mbemba, E. Bailly, L. Balerdi yer aldı. Kanatlarda son haftalarda olduğu gibi J. Clauss ve Nuno Tavares yer alırken göbekteki ikili ise V. Rongier ve J. Veretout oldu. Forvet arkasındaki iki isim M. Guendouzi ve A. Harit olurken forvette ise A. Sanchez yer aldı. A. Sanchez de elbette sezon başından beri iyi bir performans ortaya koymuştu ama Luis Suarez’in takımı oynatma becerisi düşünüldüğünde belki daha iyi bir tercih olabilirdi bu maçta. Zaten bu konuda eleştiriler maç öncesinde yapılmaya başlandı ama Marsilya maça gerçekten iyi başladı ve stoperi C. Mbemba ile ilk yarısının son dakikasında beklediği, ihtiyacı olan golü buldu.

Devre arasında 1 0 önde olan Olimpik Marsilya için olabilecek en kötü şey ikinci yarıda erken bir gol yiyip skoru almak için tekrar saldırmak zorunda kalmasıydı. Eğer biraz skoru tutabilseydi Marsilya bu kez arkada boşluk bırakan Tottenham olacaktı çünkü lider gelen Tottenham, mağlup olması durumunda üst tura çıkma şansını yitirecekti. Tam olarak bu oldu ve 54. dakikada golü bulan Tottenham ipleri eline aldı.

Olimpik Marsilya

Uzatmalarda Gelen Galibiyet Golü

Uzatma dakikalarında üst tura yükselebilmek için tüm gücüyle saldırmaya başladı Olimpik Marsilya. Çünkü beraberlik ile sadece Uefa Avrupa Ligi’ne gidebiliyordu Igor Tudor‘un öğrencileri. Oysaki Tottenham için beraberlik de üst tur için yeterli bir skordu. Bu sebeple rahat olan Tottenham arkadaki boşlukları bekledi ve 90+5. dakikada çıkılan bir kontrada P. Emile ile golü buldu ve maçı 2 1 kazanarak lider olarak üst tura çıkarken rakibini ise grup sonuncusu yaptı.