Cengiz Ünder

Olimpik Marsilya Önemli Bir Sınav Verecek

Bu sene hedef maçlarda çok zorlanan Olimpik Marsilya yine hedef maç olarak tanımlanabilecek bir maçta kendi sahasında Lyon takımını konuk edecek. Maç öncesinde 13 haftası geride kalan Fransa Ligue 1’de ve sahibi Olimpik Marsilya’nın 24, Lyon takımının ise 21 puanı bulunuyor.

Olimpik Marsilya

Olimpik Marsilya 4 Maçtır Kazanamıyor

Olimpik Marsilya takımı Igor Tudor önderliğinde 2022 23 futbol sezonuna harika bir başlangıç yaparak haftalar boyunca lider PSG’yi adım adım takip etmişti. İlk 9 hafta boyunca ligde mağlubiyet görmeyen vce lider PSG ile birlikte mağlubiyetiz tek takım olan Olimpik Marsilya ilk mağlubiyetinin sürpriz bir takımdan aldı. Uefa Şampiyonlar Ligi’nde oynanan S. Lizbon maçı kazanılmış ve moraller doruk noktasına çıkmıştı Marsilya’da. Lige dönülen haftada Marsilya takımı iç sahada lig sonuncusu Ajaccio‘yu konuk edecekti. Taraftar bol gollü rahat bir galibiyet bekliyordu çünkü o sırada Olimpik Marsilya namağlup lig ikincisi, Ajaccio ise ligde son sırada yer alan bir takımda. Maçta Olimpik Marsilya 1 0 öne geçmeyi de başardı ama sonrasında olanlar kabus gibiydi. Konuk ekip, lig sonuncusu Ajaccio attığı 2 golle maçı 2 1 kazandı ve Olimpik Marsilya’ya ligdeki ilk mağlubiyetinin tattırdı.

Bu mağlubiyetin ardından PSG deplasmanına giden Igor Tudor ve ekibi oradan da 1 0’lık mağlubiyetle döndüler. PSG mağlubiyeti elbette kabul edilebilir bir şeydi ancak Ajaccio maçının etkileri takımda hala hissediliyordu. Bu şartlar altında çıktı Olimpik Marsilya takımı Lens karşısında. Lens sıralamada Olimpik Marsilya ile lig 2.liği için mücadele eden, direkt rakip olarak tanımlanabilecek bir takımdı. Olimpik Marsilya takımı bütün yaralarını saracak fırsatı içeride oynayacağı Lens maçında bulabilirdi ancak Marsilya bu maçı da kaybetti ve ligde üst üste 3. yenilgisini aldı. Olimpik Marsilya yenilmezlik serisinin yitirmekle birlikte artık galibiyete hasret bir takım durumuna geldi ve ligde sıralamada da alt sıralara indi. Sonraki hafta Strasbourg deplasmanına giden Marsilya o maçı da kazanamadı. Ligde 6. sıraya kadar gerileyen Igor Tudor’un takımı ve Hırvat teknik adam çok ciddi eleştiriler almaya başladı.

Tabii işin bir de UEFA Şampiyonlar Ligi boyutu var. Olimpik Marsilya üst üste kazandığı S. Lizbon maçlarının ardından Uefa Şampiyonlar Ligi’nde iddialı duruma gelmişti ve grubun son maçında sahasında İngiliz takımı Tottenham’ı yenebilseydi gruptan çıkacaktı ama bu maç da kaybedilince Igor Tudor eleştirilerin hedef noktası oldu.

Lyon Da İyi Durumda Değil

Ligde çıktığı 13 maçta 6 galibiyet alıp 2 kez de berabere kalarak 20 puan toplayan Lyon takımı beklentilerin altında kaldı. Ancak son iki maçını kazanan takım form tutmuş gibi görünüyor. İki takımın da şiddetle 3 puana ihtiyacı olan mücadelede her şeye rağmen ev sahibi takım Olimpik Marsilya favori olarak görülüyor.