Cengiz Ünder
Atalanta-Valencia

İtalya’da Virüsü Yayan Maç

Şampiyonlar Ligi’nde 19 Şubat tarihinde oynanan Atalanta-Valencia maçı iki takım ve bu iki takımın taraftarları için önemli bir maçtı. Bergamo şehrinin futbol takımı olan Atalanta kendi sahasında bu karşılaşmaya çıkacaktı Valencia da bu maçı deplasmanda oynayacaktı. İspanya temsilcisi Valencia ile oynayacak olan İtalyan temsilcisi Atalanta için bu maçın farklı bir anlamı da vardı. Atalanta kulübü 113 yıllık kulüp tarihinde ilk kez Şampiyonlar Ligi eleme turu maçına çıkacaktı.

Atalanta takımının taraftarları bu maça odaklanmışlardı. Öğrenciler okuldan izin almışlar, çalışanlar da iş yerlerinden izin alıyorlardı. Bergamo Belediye Başkanı Giorgio Gori de Atalanta maçı ile ilgili eğlenceli paylaşımlar yapıyordu.

19 Şubat’ta oynanan maçı Atalanta 4-1 kazandı ama İtalya’da ve İspanya’da hayat bu maçtan sonra cehenneme döndü.

‘’Biyolojik Bomba’’

Avrupa’da durmayan bir hırsla yayılmaya başlayan corona virüsü en büyük yıkımı İtalya’da ve İspanya’da yaptı. Atalanta-Valencia maçının Bergamo’da değil Milano’da oynanması ve takımlarını desteklemek isteyen Atalanta taraftarlarının okuldan ve işten izin alarak maça gitmeleri corona virüsünü İtalya’da tetikleyen en büyük etken olarak görülüyor. Binlerce taraftarın statta bir arada bulunması virüsü bulaştırdı ve durdurulmayan bir hızla İtalya’da yayılmasına yol açtı.

Bergamo Belediye Başkanı Giordio Gori ise bu maç için corona virüsü sebebiyle biyolojik bomba benzetmesi yaptı.