Cengiz Ünder

Paris Saint Germain Yeniden Zirvede Tek Başına

Fransa Ligue 1’de sezonun tartışmasız şekilde en büyük şampiyonluk adayı olan Paris Saint Germain Dünya Kupası arasından sonra düşüşe geçmişti. Son oynadığı lig maçında en yakın takipçisi Olimpik Marsilya takımını deplasmanda 3 0 ile geçmeyi başaran PSG takımı puan farkını 8’e çıkardı ve tekrar zirvede tek başına kaldı.

Paris Saint Germain İlk Devre Yenilgisizdi

Fransa Ligue 1 2022 2023 sezonuna mutlak şampiyonluk parolasıyla giren Paris Saint Germain’in asıl hedefi uzun yıllardır hayalini kurduğu Uefa Şampiyonlar Ligi’ni kazanmak. Bu anlamda ligi olabildiğince erken bitirip yarı final dönemi geldiğinde tüm konsantrasyonunu Uefa Şampiyonlar Ligi’ne vermeyi planlıyordu PSG takımı. Aslında sezona da bu plana çok uygun şekilde başladılar. Üst üste aldıkları galibiyetlerle ilk haftalarda zirvedeki yerini perçinleyen PSG takımının en yakın takipçisi, kendisi gibi ilk 9 haftayı namağlup geçmeyi başaran Olimpik Marsilya’ydı.

Paris Saint Germain

10 hafta geldiğinde Cengiz Ünder’in formasını giydiği Olimpik Marsilya da mağlubiyetle tanıştı. Üstelik bu şoke edici bir mağlubiyet oldu Cengiz Ünder ve arkadaşları için. Ligde o maça kadar son sırada yer alan Ajaccio ile kendi sahasında karşılaştı Olimpik Marsilya ve maçta 1 0 öne geçmesine rağmen skoru koruyamayarak ligdeki ilk mağlubiyetini almış oldu. Bu mağlubiyet Olimpik Marsilya takımını o kadar etkiledi ki devamı da geldi ve Olimpik Marsilya üst üste aldığı kötü skorlarla ligde ilk dört sıranın dışında kalacak kadar geriledi.

Katar 2022 Dünya Kupası sebebiyle bu sene pek çok Avrupa Ligi gibi Fransa Ligue 1 de her zamankinden daha önce yaptı devre arasını. Devre arasında namağlup olarak ligin zirvesinde giren PSG için pek çok otorite 2023 Nisan ayında bile şampiyonluklarını ilan edebilirler yorumunu yapıyordu. Paris Saint Germain için Dünya Kupası da iyi geçti aslında. Bir yıldızı Dünya Kupası’nı kazanırken bir diğer yıldızı Kylian Mabeppe ise Dünya Kupası’nın gol kralı oldu. Fakat Dünya Kupası dönüşünde PSG’yi ligde bir sürpriz bekliyordu. İlk devre boyunca yenilmeyen takım ligin ikinci devresi başladıktan sonra geçen sınırlı sürede 3 mağlubiyet aldı bile. Ve üstelik bu mağlubiyetlerin hepsi de direkt rakiplerine karşı alındı.

Olimpik Marsilya Maçı Çıkış Oldu

Ligin ikinci devresinde Olimpik Marsilya maçına kadar hiçbir maçı rahat geçemedi Paris Saint Germain. Direkt rakibi konumundaki Rennes, Lens ve Monaco maçlarında mağlup olan Paris Saint Germain, Olimpik Marsilya karşısında da maça favori olarak çıkmadı aslında. Olası bir mağlubiyet ligi adeta yeniden başlatırdı Fransa Ligue 1’de. Ne var ki PSG bu kez çok daha üstün ve kararlıydı sahada. Olimpik Marsilya deplasmanından genç yıldızı Kylian Mabeppe‘nin 2, dünyanın en iyi oyuncusu kabul edilen Lionel Messi’nin 1 golüyle 3 0 galip döndü PSG ve Ligue 1 zirvesinde yeniden yalnız kaldı.