Cengiz Ünder
2020 yılı

İtalya Kupasında Yeni Uygulama

Corona virüsü 2020 yılı ilk aylarında Avrupa ülkelerinde de hızla yayılmaya başladı. İtalya covid 19 ile Avrupa’da ilk mücadele etmeye başlayan ve her gün binlerce kişinin hayatını kaybettiği bir ülke oldu. İtalya futbol ligi Serie A ve İtalya Kupası maçları da covid 19 tedbirleri kapsamında ertelenmişti.

Corona virüsünün seyrinin yavaşlaması ile İtalya2da ve dünya ülkelerinde yeni normal düzene geçilmeye başlandı. Serie A ve İtalya Kupası maçlarının oynanmasına karar verildi. Bu maçlar corona virüsü riskinin devam etmesi nedeniyle seyircisiz oynanması kararı alınmıştı. İtalya Kupası maçlarında da yeni bir uygulamaya geçildi.

Uzatma Süresi Kaldırıldı

İtalya Kupası yarı final ve final maçlarında 90 dakika sonunda beraberlik olduğu takdirde maçta uzatma sürelerine gidilmeyecek. 90 dakikanın sonunda kazananın belli olmadığı maçlarda direkt olarak penaltı atışlarına geçilecek. Normal formatta 90 dakika sonunda 30 dakika uzatma süreleri oynanıyordu. 30 dakikalık uzatma sürelerinin sonunda kazanan belli olmazsa penaltı atışları yapılıyordu. Covid 19 tedbirleri olarak maçların daha kısa sürede bitmesi ve corona virüsü riskini minimuma indirmek için böyle bir uygulama yapılacak.

Güncel Yazılar