Cengiz Ünder
2019 yılı

İtalya’da Flaş Karar

Corona virüsü 2019 yılı sonunda Çin’de ortaya çıktı. Kısa sürede dünyada 220 ülkede yayılan covid 19 Avrupa ülkelerinde de durdurulamayan bir hızla yayıldı. İlk İtalya’da yayılmaya başlayan ve yüksek sayıda ölümlere yol açan corona virüsü hala her gün can almaya devam ediyor. Şubat ayı sonunda İtalya’da acı tablonun oluşması ile Seria A maçları ve bütün spor oyunları ertelenmişti.

İtalya Başbakanı ve İtalya Spor Bakanı’nın yaptığı toplantılar sonucu Serie A’nın ve diğer spor oyunlarının başlama tarihi belirlenmedi. En son Serie A’nın 13 Haziran’da başlayacağı açıklansa da son bir karar ile İtalya’daki spor oyunlarının 15 Haziran’a kadar durdurulduğu açıklandı. Serie A takımları haziran ayında maçların başlayacağını planlayıp antrenmanlara başlamışlardı.

Başbakan İmzaladı

İtalya Başbakanı Guiseppe Conte’nin imzaladığı kararname ile spor faaliyetleri ve maçların 15 Haziran’a kadar durdurulması kararı alınmıştı. Covid 19 küresel salgınında 32 bin kişi hayatını kaybetmişti ve hala her gün ölümler gerçekleşmektedir. Normalleşme adımlarını da atmaya başlayan İtalya’da spor ile ilgili bu karar pandeminin tekrar başladığı sorusunu da akla getiriyor.

Güncel Yazılar