Cengiz Ünder
küresel salgın

İtalya Serie A Başlayacak mı?

Dünyada 210 ülkenin mücadele ettiği küresel salgın covid 19 her gün binlerce kişinin canını almaya devam ediyor. Dünyada covid 19 sebebiyle hayatını kaybedenlerin sayısı 30 Nisan (bugün) 235 bine yaklaştı ve virüs durdurulamayan bir hızla yayılmaya devam ediyor. Corona virüsünün aşısının ve ilacının olamaması bu can kayıplarının en büyük sebebi oldu.

Avrupa ülkeleri arasında covid 19’un en çok yıkıma ve ölüme neden olduğu ülkelerden bir İtalya oldu. İtalya’da bugün itibariyle vefat edenlerin sayısı 30 Nisan’da (bugün) 300’ün altına indi ve bu sayı günde binlerce kişinin öldüğü 1 ay öncesine göre düşük bir rakam oldu. Hayatın durma noktasına geldiği İtalya’da hayat yavaş ve tedbirli bir şekilde normale dönecek. İtalya’da ilk alınan önlemlerden olan Serie A maçlarının ertelenmesiydi ve merak edilen konu maçların ne zaman başlayacağı oldu.

Bakanlar Kurulu Kararı Bekleniyor

Avrupa’da Fransa ve Hollanda da ligin iptal edilmesinden sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron İtalya’da, İspanya’da, İngiltere’de ve Almanya’da ligin iptal edilmesi konusunda görüşme yapacağı açıklanmıştı. İtalya’da Bakanlar Kurulu önümüzdeki hafta toplanacak ve Serie A’nın durumunu görüşecek. İtalya Başbakanı Giuseppe Conte Serie A maçları konusunda bir karar alınmadığını açıklarken Bakanlar Kurulunda ligin oynanmamasını isteyen bakanlar olduğu biliniyor.