Cengiz Ünder
pandemi

Serie A’nın İptal Olma İhtimali

Dünya Sağlık Örgütünün pandemi yani küresel salgın ilan ettiği covid 19 Avrupa’da İtalya, İspanya ve İngiltere’de ciddi can kayıplarına yol açtı. İtalya’da corona virüsü sebebiyle hayatını kaybeden kişi sayısı 1 Mayıs ( bugün) itibariyle 27 bine yakın kişi hayatını kaybederken hala her gün yüzlerce kişi vefat ediyor. Covid 19’un en çok yıkıma sebep olduğu ülkelerden biri olan İtalya’da hayat kademeli olarak ve yavaşça normale dönmeye çalışırken İtalya Futbol Ligi Serie A ile ilgili tartışmalar da alevlendi.

Serie A kulüplerinden bir kısmı lig maçlarının oynanması ve ligin bu şekilde bitirilmesini savunurken, bir kısım futbol kulübü de corona virüsü salgınının devam etmesinden dolayı Serie A’nın iptal edilmesini savunuyor.

Son Karar Bakanlar Kurulunda

Serie A’nın devamı ya da iptal edilmesi ile ilgili son kararı İtalya’da Bakanlar Kurulu verecek. Fransa ve Hollanda’da ligin iptal edilmesinden sonra İtalya Hükümeti Serie A’nın bu koşullarda devam etmesini mantıklı görmüyor. İtalya Spor Bakanı Vincenzo Spadafora da covid 19’un ülkede can almaya devam etmesi halinde Serie A’nın kaldığı yerden başlaması ve maçların tamamlanması ihtimalinin düşük olduğunu ifade etmişti.