Cengiz Ünder
Giuseppe Meazza

San Siro’da Yıkım Kararı

İtalya’nın tarihi stadı San Siro-Giuseppe Meazza yakın zamanda yıkılacak. Sembolik bir stat olan ve Serie A takımları Inter ile Milan’ın ortak olarak kullandığı stadın yıkımı için izinlerin alındığı açıklandı. Yapım yılı 1926 yılı olan ve yaklaşık 1 asırlık olan stadın tarihi eser değeri taşımadığı biliniyor. İtalya Tarihi Eser Kurumu San Siro Stadı’nın tarihi eser olmadığına karar vermişti. Uzun zamandan beri yıkımı için çalışmalar yapılan stat için en önemli iznin alındığı açıklandı.

Tarihi eser özelliği taşımamasına rağmen San Siro Stadı’nın bir bölümünün yıkılmayacağı iddia edildi. Stadın yıkılmayan bölümünün restore edilerek turizm amaçlı kullanılacağı alınan haberler arasındadır.

Yeni Stat 60 Bin Kişilik

Inter ve Milan kulüpleri San Siro Stadının yıkım kararı ile yeni stat ile ilgili tekliflerini İtalyan Hükümetine ilettiler. Yeni yapılacak stadın kapasitenin 60 bin kişi olacağı ve maliyetinin de 1,2 milyar dolar olacağı biliniyor. Pandemi sebebiyle futbol kulüplerinin de maddi zorluk yaşadığı ve stat finansmanının nasıl sağlanacağı merak ediliyor. Yeni yapılacak stat da San Siro stadının bulunduğu bölgeye yapılacak.

Güncel Yazılar